Anketa

Aký typ obsahu sa vám najviac páči?
Hry   68%
 
Vtipy   16%
 
Príbehy   3%
 
Programy   11%
 
Chat   3%
 
Počet hlasov: 587

Nové príspevky

RE:

Kedze pisem az o 2 roky :D tak ti uz asi nepomozem, ale mozno niekomu, kto toto bude citat to pomoze... ak mas X={a, b, c}, tak _X sprav tak, ze definujes mnozinu _X={_a, _b, _c}

Dobrodinec - Neregistrovaný 6. 12. 2015 21:34:18

Najsťahovanejšie

Rakety 1106x
Turingov stroj (v.1.5) 700x
RAM Simulátor 659x
Funny World 606x
Lopárik 562x
Mince 517x
Turingov stroj (v.1.6) 449x

Turingov stroj

2. 10. 2008 16:18:23 | Dušan Rodina | 33273x

Simulátor Turingovho stroja. Turingov stroj (angl. Turing Machine) predstavuje jeden z najdôležitejších modelov na popis formálnych jazykov.

Simulátor Turingovho stroja. Turingov stroj predstavuje jeden z najdôležitejších modelov na popis formálnych jazykov.

Páska Turingovho stroja

Program rozlišuje viacero pások — vstupnú pásku, spracovávané pásky jednotlivých paralelných vlákien a výslednú pásku. Editovať je možné iba vstupnú pásku a aktívne pásky vlákien spracovania. Výslednú pásku nie je možné upravovať. Ak nie je možné danú pásku upravovať program na to upozorní dialógovým oknom a navrhne prepnutie na vstupnú pásku (ktorú je možné upravovať).

Prepisovanie symbolov pásky sa vykonáva kliknutím pravým tlačidlom alebo dvojklikom na požadovaný symbol. Pri zapisovaní symbolov na pásku je možné použiť podčiarkovania (zapísaním podčiarovníkov pred daný symbol) a nadčiarkovanie (zapísaním podčiarovníkov za daný symbol). Prázdny symbol sa zapisuje ako Blank a je vizualizovaný ako zelený krížik. K dispozícii sú tiež špeciálne symboly — Red, Green, Blue, Black, Yellow, Orange (zobrazované ako farebné políčka).

Páska sa dá najjednoduchšie celá zmazať prostredníctvom funkcie Zmazať pásku (Stroj -> Páska -> Zmazať pásku).
Odstrániť prázdne symboly uprostred pásky je možné rýchlo zmazať pomocou funkcie Komprimovať pásku (Stroj -> Páska -> Komprimovať pásku).

Počet jednotlivých symbolov na páske zistíme využitím funkcie Štatistika pásky (Stroj -> Páska -> Štatistiky pásky). Informácie o číselnom zastúpení jednotlivých symbolov sú zoradené v prehľadnom zozname. Dialógové okno zobrazuje aj počet všetkých využitých miest na páske (teda počet non-blank symbolov). V hornej časti okna je výberové pole, kde sa dá vybrať páska, ktorej štatistiky chceme zobraziť.

Tvorba prechodovej funkcie

Prechodovú funkciu turingovho stroja je možné definovať viacerými spôsobmi — zápisom z klávesnice pomocou textového editora so zvýrazňovaním syntaxe a pomocou grafického editora.

Práca so stavmi

Pri pridaní prechodu prechodovej funkcie sa automaticky pridajú stavy použité v tomto prechode. Nový stav môžeme pridať aj skôr ako definuje samotný prechod. Obzvlášť užitočná je táto vlastnosť pri vytváraní prechodov prostredníctvom grafického editora. Nový stav sa pridá dvojitým kliknutím na voľné miesto v stavovom diagrame alebo kliknutím na tlačidlo Pridať stav. Z tohto stavu je potom možné ťahaním pravým tlačidlom vytvoriť prechod do iného stavu.

Keď vyberieme v menu Stroj položku Nastavenia, môžeme určiť, ktorý stav je začiatočný a ktoré stavy sú koncové.

Pridať komentár
prosba 14. 1. 2011 8:57:33
0 + - 0

Dobrý deň, mohli by ste dať aj návod, alebo obrázky ako sa to vôbec používa tento program?

Ďakujem veľmi pekne

Filip - Neregistrovaný Reagovať
RE: prosba 16. 1. 2011 0:12:57
0 + - 0

Dobrý deň,

stručný manuál k programu je tu: http://programy.isvet.sk/a/8_9/Turingov-stroj/Manuál

Dušan Rodina Reagovať
< 1 >